Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Upamiętnia ono wzięcie Maryi do nieba z ciałem i duszą po zakończeniu jej ziemskiego życia.
Historia i znaczenie święta
Początki obchodów Wniebowzięcia sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to święto znane było jako „Zaśnięcie Maryi”. W VI wieku cesarz bizantyjski Maurycy ustanowił obchody tego święta 15 sierpnia w całym Kościele wschodnim; w VII wieku, pod wpływem klasztorów wschodnich, święto przeniesiono do Kościoła rzymskokatolickiego. W Polsce jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych, obchodzone od X wieku.
Dogmat o Wniebowzięciu Maryi został ogłoszony przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 roku w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Papież stwierdził wówczas: „powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”.
Tradycje i zwyczaje
W Polsce Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny znane jest również jako święto Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów wiązanki ziół, kwiatów, owoców i zbóż, które są następnie święcone. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w wierzeniach ludowych, według których poświęcone rośliny miały chronić domostwa i zapewniać urodzaj.
Ponadto, 15 sierpnia obchodzone jest w Polsce Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Tego dnia odbywają się liczne uroczystości patriotyczne oraz defilady wojskowe.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w 2025 roku
W 2025 roku Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypada na piątek, 15 sierpnia. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy w Polsce, co daje możliwość zaplanowania długiego weekendu. Wierni będą uczestniczyć w uroczystych mszach świętych, podczas których tradycyjnie święcone są bukiety ziół i kwiatów.